The Field Spaniel Society

We welcome comments or suggestions about the Web Site.  Please forward to the webmaster using the email link below

@Email

Secretary

Treasurer

Webmaster

Copyright © 2017 - Field Spaniel Society.     All Rights Reserved.  Material may  be copied from this website for personal use only  & must not be reproduced or published without the written permission of the FSS

Show Calendar 2003

Field Spaniel Society Championship Show

8/6/2003

Judge: Mr P. Woodland

Main Awards

BEST IN SHOW

SH CH DUBLDEE KNIGHT ERRANT OF MIMARO

Dog CC

SH CH DUBLDEE KNIGHT ERRANT OF MIMARO

Reserve Dog CC

INVALDONIS PROTEUS OF TYMORA

Reserve Best in Show

Bitch CC

SOUTHMEAD IMAGINE OF TYMORA

Reserve Bitch CC

TAYOWEN TOUCH OF SILK AT CARINYSSADER

Best Puppy

JESHAM JUST A JEM OF CASHMERE

Class Results


DOG JUNIOR

1 KINGSMIST BERKELEY

2 BJORNHEM JUPITER

3 VRAIBLEU BIG DUNC

4 NADAVIN JOSIAH FOR ELGERT

5 CORALMIST COURTNEY AT TIGERSROSE


DOG NOVICE

1 VRAIBLEU BIG DUNC

2 PARKANINE PRIVATE EYE AT REDBORNSTOKE


DOG GRADUATE

1 KINGSMIST BERKELEY

2 RIDGETOR MARKSMAN

3 COVERWELL BLACK ADDER

4 NADAVIN JOSIAH FOR ELGERT

5 ROSSLAKE REACHING MIDNIGHT JW

SANDVIKA PAJERO

PARKANINE PRIVATE EYE AT REDBORNSTOKE


DOG POST GRADUATE

1 CORALMIST CONTENDER AT SHANECO

2 ARISHMELL HARVEST

3 DUBLDEE IMPERIAL

4 KINGSMIST ARROW

5 COVERWELL DAVY'S DOUBLE

SANDVIKA PAJERO

DONHOLME RUSTIC TIMBER OF ILCOURT

RISEKAR ROYAL TUSCANY AT SASGUNN

RIDGETOR MARKSMAN


DOG MID LIMIT

1 RAYWEY'S MAKE IT ME

2 SOUTHMEAD SIMPLY THE BEST

3 JESHAM DRAGONFLY

4 CORALMIST CONTENDER AT SHANECO


DOG LIMIT

1 EWTOR NEWSREADER OF BJORNHEM

2 TAYOWEN TOUCH OF THE KNIGHT

3 SILKSHEEN STRELITZIA

4 CORALMIST CONSPIRACY AT DIPTONIA

5 COVERWELL WARRENDER AT REDBORNSTOKE

CARINYSSADER ASCENDANT AT SAGALA

COVERWELL BLACK DOUGLAS

RISEKAR ROYAL ENSIGN AT SASGUNN

DUBLDEE ARGUSIANUS ARGUS

RHIWLAS WOODCOCK AT SOBERHILL


DOG OPEN

1 SH CH DUBLDEE KNIGHT ERRANT OF MIMARO; BIS; CC

2 CARINYSSADER AMBASSADOR

3 CORALMIST CASPER OF CASHMERE

4 DUBLDEE RINGLEADER

5 SAWOOD HEATH

SH CH SANDVIKA CRUSADER

WEDDEN WAGTAIL

RIDGETOR SLEAT

SILKSHEEN PEROVSKIA OF NANTDDU

SANDVIKA RENEGADE OF ILCOURT

SH CH BRYNCAE MINSTRAL BOY


DOG SPECIAL WORKING

1 MISHULES GEORDI LA FORGE

2 COVERWELL BLACK DOUGLAS

3 RAYWEY'S MONMOUTH

4 ELGERT ANDANTE


DOG SPECIAL VETERAN 7 TO 10 YEARS

1 INVALDONIS PROTEUS OF TYMORA; RCC

2 SH CH WEDDEN 'XPLOSION AT GUNVALE

3 SH CH NANTDDU JASPER OF KINGSMIST


DOG SPECIAL VETERAN 10 YEARS AND OVER

1 MILLJOHN MOORLANDER AT LYNDONGRAEY

2 ELGERT ANDANTE

BITCH SPECIAL VETERAN 7 TO 10 YEARS

1 DUBLDEE SILK N LACE

2 INVALASTRA OLYMPIA

3 SH CH SHIRMAL SAPPHIRE

4 SH CH WEDDEN XTRA SPECIAL FOR PARKANINE

5 SH CH TAYOWEN TOUCH OF SATIN JW

RIDGETOR WINTER WONDER AT LYNDONGRAEY


BITCH SPECIAL VETERAN 10 YEARS AND OVER

1 SH CH SAWOOD AMELIA

2 TAYOWEN TOUCH OF VELVET OF TUMBLEBAR


BITCH MINOR PUPPY

1 SOBERHILL BLACK BRYONY

2 SOBERHILL BLACK ORCHID

3 MISHULES TORA ZIYAL

4 SOBERHILL WILD ANGELICA


BITCH PUPPY

1 JESHAM JUST A JEM OF CASHMERE; BPIS

2 MAYDENE MARTHA

3 MISHULES TORA ZIYAL


BITCH JUNIOR

1 KINGSMIST BLAISE

2 GILKICKER ROSE OF SHARON

3 VRAIBLEU DAISY CUTTER

4 EGGINGTON BRACKEN ROSE


BITCH NOVICE

1 PARKANINE PELL MELL TO JASPARTAN

2 MAYDENE PRINCESS CANNA

3 KINGSMIST BLAISE

4 GILKICKER ROSE OF SHARON

5 RHIWLAS WITCHCRAFT AT LYNDONGRAEY

VRAIBLEU DAISY CUTTER

BRAMAST GLENMORHAN

CORALMIST CARAMELLA AT SHANECO


BITCH GRADUATE

1 RHIWLAS MOONMAPLE AT LYNDONGRAEY

2 EWTOR BELLRINGER AT VRAIBLEU

3 ARISHMELL BRACKEN

4 PARKANINE PELL MELL TO JASPARTAN

GILKICKER ROSE OF SHARON


BITCH POST GRADUATE

1 ARISHMELL ABBY

2 DUBLDEE RORAIMA AT BRYNCAE

3 KINGSMIST ANNELIESE

4 DUBLDEE VO QUY

5 ARISHMELL ALICE AT IXIA

SOBERHILL PHOENIX

EWTOR BELLRINGER AT VRAIBLEU

DUBLDEE GUAIRA AT THANDIWE

THANDIWE JUST GEORGIA

CORALMIST CARINA


BITCH MID LIMIT

1 SOUTHMEAD IMAGINE OF TYMORA; RBIS; CC

2 RIDGETOR HONESTY FOR JASPARTAN

3 TAYOWEN TOUCH OF DREAMS


BITCH LIMIT

1 DUBLDEE LADY OF THE MANOR

2 REEDMACE DAINTY MAID

3 COVERWELL BLACK WOOL

4 SOBERHILL COINTREAU

5 PARKANINE PRIMA DONNA

RHIWLAS LLYN CELYN AT MAYDENE

COVERWELL TRAVELLERS JOY


BITCH OPEN

1 TAYOWEN TOUCH OF SILK AT CARINYSSADER; RCC

2 SH CH JESHAM THE PAINTED LADY

3 KINGSMIST AMARA

4 SILKSHEEN PHYSALIS

5 CORALMIST CORIANDA AT MUSIARA

RHIWLAS LLYN CELYN AT MAYDENE


BITCH SPECIAL WORKING

1 MISHULES SEVEN OF NINE

2 DUBLDEE LADY ROSEANDJU


BRACE

1 MOSEDALE’S BRACE

2 MESSER’S BRACE

3 HARDING’S BRACE

4 GEARY & OGDEN’S BRACE


PROGENY

1 DUBLDEE SILK “N” LACE

2 KINGSMIST AMARA


JUNIOR HANDLING - Judge: Mr A. Ford


6 - 11 YEARS

1 ANNA BRAWN

2 AMELIA MORGAN


12 - 16 YEARS

1 ALEXANDRA MACBAIN; BEST JUNIOR HANDLER