The Field Spaniel Society

We welcome comments or suggestions about the Web Site.  Please forward to the webmaster using the email link below

@Email

Secretary

Treasurer

Webmaster

Copyright © 2017 - Field Spaniel Society.     All Rights Reserved.  Material may  be copied from this website for personal use only  & must not be reproduced or published without the written permission of the FSS

Show Calendar 1999

Field Spaniel Society Championship Show

13/6/1999

Judge: Jan Tribe

Main Awards

BEST IN SHOW

SHIRMAL SAPPHIRE

Dog CC & Reserve Best in Show

WEDDEN WITCH DOCTOR

Reserve Dog CC

SH CH CORALMIST CORRESPONDENT

Bitch CC

SHIRMAL SAPPHIRE

Reserve Best Bitch

WEDDEN XTRA SPECIAL FOR PARKANINE

Best Puppy

ARCONIA LADY AMUNET

Class Results


DOG MINOR PUPPY

1 EWTOR CONTENDER

2 EWTOR NEWSREADER


DOG PUPPY

1 SANDVIKA DEFENDER

2 ARCONIA PRINCE RAMSES OF RICHILLIAN


DOG JUNIOR

1 CARINYSSADER AMBASSADOR

2 COVERWELL WARRENDER

3 CORALMIST COLUMBUS

4 SOUTHMEAD ETHELRED OF WINTERWOOD

5 SOUTHMEAD SIMPLY THE BEST

CARINYSSADER ASCENDANT

ARCONIA PRINCE RAMSES OF RICHILLIAN

NADAVIN GALLIN

SOUTHMEAD RETURN TO SENDER

ELGERT D'BUSSY

NADAVIN GALAXY

CORALMIST CHECKMATE


DOG NOVICE

1 RAYWEY'S MAKE IT ME

2 COVERWELL WARRENDER

3 SOUTHMEAD ETHELRED OF WINTERWOOD

4 SOUTHMEAD SIMPLY THE BEST

5 CORALMIST CHECKMATE

ARCONIA PRINCE RAMSES OF RICHILLIAN


DOG GRADUATE

1 RAYWEY'S MAKE IT ME

2 DUBLDEE RINGLEADER

3 SOUTHMEAD ETHELRED OF WINTERWOOD

4 SANDVIKA RENEGADE OF ILCOURT

5 SAWOOD HEATH

ELGERT MIDNIGHT CLEAR

WEDDEN WAGTAIL

RIDGETOR SLEAT


DOG POST GRADUATE

1 SILKSHEEN PEROVSKIA OF NANTDDU

2 JESHAM MEADOW BROWN

3 DUBLDEE RINGLEADER

4 BRYNCAE MINSTRAL BOY

5 CORALMIST CAPISTRELLO

SANDVIKA CINQUECENTO

WEDDEN WAGTAIL

RIDGETOR SLEAT

ELGERT LITTLE ALTAR BOY


DOG MID LIMIT

1 ELGERT CRESENT MOON

2 WOODGAY BLACK MAGIC

3 DONHOLME QUINN OF ILCOURT

4 WOODGAY COUNTRY MAN AT FIELDEDGE

5 RIDGETOR SLEAT


DOG LIMIT

1 DUBLDEE KNIGHT ERRANT OF MIMARO

2 ELGERT ANDANTE

3 CORALMIST CLANNARD OF NADAVIN

4 CORALMIST COMMODORE OF CASHMERE

5 INVALDONIS PROTEUS OF TYMORA


DOG OPEN

1 WEDDEN WITCH DOCTOR RBIS CC

2 SH CH CORALMIST CORRESPONDENT RCC

3 SANDVIKA CRUSADER

4 RISEKAR STAR TURN OF MIMARO

5 SH CH NANTDDU CIWI OF CASHMERE


DOG SPECIAL WORKING

1 DUBLDEE KNIGHT OF THE SHIRE

2 ELGERT ANDANTE


DOG SPECIAL VETERAN 7 TO 10 YEARS

1 SH CH ELGERT MESSIAH

2 SH CH SHIRMAL MAGICIAN AT REDRINA

3 RHIWLAS WHISKY BENTRI AT FAENZA


DOG SPECIAL VETERAN 10 YEARS AND OVER

1 CH PARKANINE PIONEER OF DUBLDEE

2 SH CH WINTERWOOD CHARLEMANGE OF SOUTHMEAD

3 SHIRMAL SEBASTIAN

4 LYDEMOOR WATERLINE OF WESTACRES

BITCH SPECIAL VETERAN 7 TO 10 YEARS

1 SH CH NANTDDU MAGICAL MISCHIEF

2 SH CH CORALMIST COUNTRY ROSE OF PAXAMBER

3 WEDDEN WITCHCRAFT

4 TAYOWEN TOUCH OF CLASS

5 CORALMIST SHADOW

TAYOWEN TOUCH OF VELVET OF TUMBLEBAR

NADAVIN DUSKY MAIDEN OF SOMERLYNN

SH CH SAWOOD AMELIA

WOODGAY PRINCESS POCAHONTAS


BITCH SPECIAL VETERAN 10 YEARS AND OVER

1 SH CH WINTERWOOD BOHEMIAN OF ARISHMELL

2 SH CH BRUINFIELDS ZOLA BUDD


BITCH MINOR PUPPY

1 SANDVIKA KIA PRIDE WITH DYEMANDO

2 SANDVIKA PRIMERA

3 EWTOR ENIGMA


BITCH PUPPY

1 ARCONIA LADY AMUNET BP

2 SANDVIKA SEICENTO

3 SANDVIKA KIA PRIDE WITH DYEMANDO


BITCH JUNIOR

1 COVERWELL BLACK WOOL

2 CORALMIST COVER GIRL

3 PARKANINE PRIMA DONNA

4 SOUTHMEAD LADY IN RED

5 SOUTHMEAD IMAGINE OF TYMORA

CARINYSSADER ARETHUSA

CARINYSSADER ANTICIPATION AT FIELDEDGE

COVERWELL TANSY

PENNYQUEST PERSEPHONE AT ELLREAN


BITCH NOVICE

1 CORALMIST COVER GIRL

2 PARKANINE PRIMA DONNA

3 SILKSHEEN POTENTILLA OF ARISHMELL

4 SANDVIKA SEICENTO

5 SANDVIKA KIA PRIDE WITH DYEMANDO

PENNYQUEST PERSEPHONE AT ELLREAN

COVERWELL TANSY

RHIWLAS LLYNNANTLLE UCHAF OF RICHILLIAN


BITCH GRADUATE

1 SILKSHEEN PHYSALIS

2 CORALMIST COVER GIRL

3 COVERWELL PENNY BLACK

4 SAWOOD CHARLOTTE OF SOMERLYNN

5 RAYWEY'S MMARCHLYNS OF ARCONIA


BITCH POST GRADUATE

1 DUBLDEE LADY ROSEANDJU

2 DONHOLME QUALITY GRACE

3 PARKANINE PAVLOVA

4 TAYOWEN TOUCH OF SILK AT CARINYSSADER

5 BRYNCAE GIFT OF GOLD

RHIWLAS LLYNNANTLLE UCHAF OF RICHILLIAN

RIDGETOR HONESTY FOR JASPARTAN

KINGSMIST AMARA

COVERWELL PENNY BLACK


BITCH MID LIMIT

1 DUBLDEE LADY OF THE MANOR

2 RISEKAR ROSE PERRIWINKLE

3 TUMBLEBAR EVENING DREAM

4 ELGERT ETERNAL FLAME

5 TAYOWEN TOUCH OF SILK AT CARINYSSADER

CORALMIST CELEBRITY AT ELWOOD

RHIWLAS LLYNNANTLLE UCHAF OF RICHILLIAN


BITCH LIMIT

1 WEDDEN XTRA SPECIAL FOR PARKANINE RCC

2 DUBLDEE SILK N LACE

3 ELGERT SCHEHERAZADA

4 SANDVIKA KRYSTAL KIA

5 INVALASTRA OLYMPIA

RISEKAR GOLDEN MOSS AT MUSIARA


BITCH OPEN

1 SHIRMAL SAPPHIRE BIS CC

2 CORALMIST CONSTANCE OF JESHAM

3 SH CH CORALMIST CORDELIA

4 NADAVIN EVENING MIST OF TUMBLEBAR

5 WEDDEN XTRA


BITCH SPECIAL WORKING

1 TAYOWEN TEMPTATION OF DUBLDEE

2 NANTDDU DIAMOND FOR BRYNCOE


BRACE

1 BARKER'S BRACE

2 HAVERSON'S BRACE

3 NEWMANS BRACE


PROGENY

1 CH PARKANINE PIONEER OF DUBLDEE

2 SH CH SHIRMAL MAGICIAN AT REDRINA

3 WOODGAY MALUS GERGEUS

4 INVALASTRA OLYMPIA


Junior Handling Judge: Katie Sutton


JUNIOR HANDLING 6 TO 11 YEARS

1 LAURA JOHNSON

2 REBECCA RIDDLE

3 MATTHEW REDMAN

4 ZOE VENNING

5 ALICE HENNEY


JUNIOR HANDLING 12 TO 16 YEARS

1 LAUREN VINCENT

2 KATE VINCENT

3 MATTHEW ROBINSON

4 NAOMI JONES

5 JAMIE VENNING