The Field Spaniel Society

We welcome comments or suggestions about the Web Site.  Please forward to the webmaster using the email link below

@Email

Secretary

Treasurer

Webmaster

Copyright © 2017 - Field Spaniel Society.     All Rights Reserved.  Material may  be copied from this website for personal use only  & must not be reproduced or published without the written permission of the FSS

Show Calendar 2008

The Field Spaniel Society Championship Show


15th June 2008

Judge : Mrs Di Hammond (Southmead)

Main Awards

BEST OF BREED

KINGSMIST ETERNAL KNIGHT

Dog CC

KINGSMIST ETERNAL KNIGHT

Reserve Dog CC

THANDIWE DRUID

Bitch CC

SH.CH & AUST.CH.MANUNGA FIELD OV DREAMS

Reserve Bitch CC

ARISHMELL ABBY

Best Puppy

DIPTONIA FEELD OF DREAMS

Best Veteran

ARISHMELL ABBY

Class Results




Minor Puppy Dog


No Entries

Puppy Dog

1st

RISEKAR BARNABY RUDGE


2nd

TIGERSROSE ZEUS

Junior Dog

1st

JESHAM SCOTCH ARGUS


2nd

THANDIWE CELTIC COALITION WITH BRYNCAE


3rd

KINGSMIST GOING SOLO

Novice Dog

1st

THANDIWE CELTIC COALITION WITH BRYNCAE


2nd

KINGSMIST GOING SOLO


3rd

SOBERHILL SIRIUS BLACK

Graduate Dog

1st

KINGSMIST FABIAN


2nd

MISHULES TANIS


3rd

JESHAM SCOTCH ARGUS

Postgraduate Dog

1st

KINGSMIST F'ARRON WITH MANNOCHMORE


2nd

EWTOR MAGICAL IN PENELURIC


3rd

KINGSMIST FALCON


Res.

TUMBLEBAR EVENING STAR AT IMACHAR

Mid Limit Dog

1st

KINGSMIST ETERNAL KNIGHT


2nd

PERIWINKLE'S CARAWAY WITH RAYWEY


3rd

TAYOWEN TOUCH OF DIGNITY

Limit Dog

1st

THANDIWE DRUID


2nd

JESHAM RED ADMIRAL WITH MIMARO


3rd

USE A ILLUSION OF THE FIELDS SOCIETY AT BRYNROWAN


Res.

EWTOR MAGICAL IN PENELURIC

Open Dog

1st

TAYOWEN TOUCH OF DESTINY AT SHIRMAL JW


2nd

SH.CH.ARISHMELL HARVEST Sh CM


3rd

DUBLDEE KNIGHT REFLECTION


Res.

CAN.CH.WINFARTHING'S JONATHAN ARCHER FOR MISHULES

Special Working Dog

1st

THANDIWE DRUID


2nd

TAYOWEN TOUCH OF DIGNITY

Special Veteran Dog

1st

SH.CH.CORALMIST CONSPIRACY AT DIPTONIA

(7-10 Years)


(Best Veteran Dog)


2nd

SH.CH.RHIWLAS WOODCOCK AT SOBERHILL


3rd

DONHOLME RUSTIC TIMBER OF ILCOURT

Special Veteran Dog

1st

RAYWEY'S MAKE IT ME

(10+ Years)

2nd

CARINYSSADER ARTIFICER AT TREVETH Sh CM


3rd

SANDVIKA RENEGADE OF ILCOURT

Special Veteran Bitch

1st

ARISHMELL ABBY (Best Veteran Bitch)

(7-10 Years)

2nd

SH.CH.KINGSMIST ANNELIESE Sh CM


3rd

SH.CH.TUMBLEBAR EVENING SKYE OVER MANNOCHMORE

Special Veteran Bitch

1st

SILKSHEEN POTENTILLA OF ARISHMELL

(10+ Years)



Minor Puppy Bitch

1st

DAYAMI'S BLACK DIAMOND AT REDESWELL


2nd

DAYAMI DANCE AWAY RUBY

Puppy Bitch

1st

DIPTONIA FEELD OF DREAMS



(Best Puppy Bitch)


2nd

DAYAMI'S BLACK DIAMOND AT REDESWELL

Junior Bitch

1st

THANDIWE TAMISA AT KINGSMIST


2nd

RISEKAR ROSE O THE TWEED

Novice Bitch

1st

RIDGETOR SPINEL


2nd

THANDIWE TAMISA AT KINGSMIST


3rd

HAVELLI JUST IN TIME

Graduate Bitch

1st

ELGERT ENIGMA FOR COVERWELL


2nd

RIDGETOR SPINEL


3rd

MISHULES MAURA TO MUSIARA

Postgraduate Bitch

1st

SOBERHILL CHANTILLY LACE


2nd

RISEKAR FORGETMENOT FOR TIGERSROSE

Mid Limit Bitch

1st

KINGSMIST DELICIA


2nd

SOBERHILL BLACK BYRONY

Limit Bitch

1st

TAYOWEN TOUCH OF DAYBREAK OVER MUSIARA


2nd

KINGSMIST CATRIN OF BRYNCAE


3rd

SOBERHILL WILD ANGELICA


Res.

KINGSMIST CRYSTAL


VHC

CORALMIST CLAUDIA OF JESHAM



KINGSMIST DELICIA

Open Bitch

1st

SH.CH & AUST.CH.MANUNGA FIELD OV DREAMS


2nd

SH.CH.JESHAM CAMBERWELL BEAUTY JW


3rd

DUBLDEE GUAIRA AT THANDIWE

Special Working Bitch

1st

DUBLDEE GUAIRA AT THANDIWE


2nd

SANDVIKA VANQUISH TO DUBLDEE

Brace Class

1st

CRISP'S

Progeny Class

1st

SH.CH.KINGSMIST ANNELIESE Sh CM

Junior Handling

1st

Keisha Adams

6 - 11 years



Junior Handling

1st

Harry Channon (Best Junior Handler)

12 - 16 years