The Field Spaniel Society

We welcome comments or suggestions about the Web Site.  Please forward to the webmaster using the email link below

@Email

Secretary

Treasurer

Webmaster

Copyright © 2017 - Field Spaniel Society.     All Rights Reserved.  Material may  be copied from this website for personal use only  & must not be reproduced or published without the written permission of the FSS

Show Calendar 2007

The Field Spaniel Society Championship Show


10th June 2007

Judge : Mrs F.A.Somerfield

Main Awards

BEST OF BREED

SH.CH.NADAVIN JULIANNA JW Sh CM

Dog CC

ARISHMELL HARVEST

Reserve Dog CC

SH.CH.CORALMIST CRESCENDO FOR DRAKESLEAT

Bitch CC

SH.CH.NADAVIN JULIANNA JW Sh CM

Reserve Bitch CC

RISEKAR ROSE CINDER JW

Best Puppy

EWTOR MAGICAL IN PENELURIC

Class Results

Minor Puppy Dog

1st

SOBERHILL SIRIUS BLACK (Best Minor Puppy)


2nd

MISHULES TANIS

Puppy Dog

1st

EWTOR MAGICAL IN PENELURIC (Best Puppy Dog)


2nd

KINGSMIST FABIAN


3rd

SOBERHILL SIRIUS BLACK


Res.

MISHULES TANIS


VHC

KINGSMIST FALCON

Junior Dog

1st

DIPTONIA SOLO POWER


2nd

KINGSMIST ETERNAL KNIGHT


3rd

RIDGETOR GILLIE

Novice Dog

1st

KINGSMIST FABIAN


2nd

MISHULES TANIS


3rd

KINGSMIST FALCON

Graduate Dog

1st

JESHAM RED ADMIRAL WITH MIMARO


2nd

KINGSMIST ETERNAL KNIGHT


3rd

PERIWINKLES CARAWAY WITH RAYWEY


Res.

RIDGETOR GILLIE

Postgraduate Dog

1st

KINGSMIST CELTIC KNIGHT OF BRYNCAE JW


2nd

THANDIWE DRUID


3rd

DONHOLME TROUBLE OF ILCOURT


Res.

MAYDENE MARTINET


VHC

JESHAM RED ADMIRAL WITH MIMARO



IXIA BERTRAM OF ARISHMELL



PERIWINKLES CARAWAY WITH RAYWEY

Limit Dog

1st

COVERWELL DAVY'S DOUBLE


2nd

COVERWELL BLACKADDER FOR FECIMUS


3rd

RIDGETOR KITE


Res.

TAYOWEN TOUCH OF DIPLOMACY

Open Dog

1st

ARISHMELL HARVEST


2nd

SH.CH.CORALMIST CRESCENDO FOR DRAKESLEAT


3rd

RISEKAR ROYAL ENSIGN AT SASGUNN


Res.

DUBLEDEE KNIGHT REFLECTION


VHC

CAN.CH.WINFARTHING'S JONATHAN ARCHER FOR MISHULES



TUMBLEBAR EVENING SONG



TAYOWEN TOUCH OF DESTINY AT SHIRMAL JW



PARKANINE PRIVATE EYE AT REDBOURNESTOKE



RHIWLAS WOODCOCK AT SOBERHILL



PARKANINE PETER PIPER

Special Working Dog

1st

SOUTHMEAD ETHELRED OF WINTERWOOD

Special Veteran Dog (7-10 years)

1st

SH.CH.CORALMIST CONSPIRACY AT DIPTONIA (Best Veteran Dog)


2nd

NADAVIN GALLIN OF MANNOCHMORE


3rd

DONHOLME RUSTIC TIMBER OF ILCOURT


Res.

COVERWELL WARRENDER AT REDBOURNESTOKE


VHC

SOUTHMEAD ETHELRED OF WINTERWOOD

Special Veteran Dog (10 years+)

1st

SANDVIKA RENEGADE OF ILCOURT


2nd

DUBLDEE RINGMASTER


3rd

INVALADONIS PROTEUS OF TYMORA

Special Veteran Bitch (7-10 years)

1st

COVERWELL BLACK WOOL (Best Veteran Bitch)


2nd

ARISHMELL ABBY


3rd

COVERWELL TRAVELLERS JOY


Res.

SOUTHMEAD IMAGINE OF TYMORA


VHC.

TAYOWEN TOUCH OF DREAMS



DONHOLME ROSEBUD



SH.CH.KINGSMIST ANNELIESE Sh CM



EWTOR RINGER AT VRAIBLEU



SH.CH.CORALMIST CORIANDA AT MUSIARA

Special Veteran Bitch (10 years+)

1st

CH.DUBLDEE LADY OF THE MANOR

Minor Puppy Bitch

1st

NADAVIN NOBILITY


2nd

MISHULES KIRA NERYS


3rd

MISHULES MAURA TO MUSIARA


Res.

SOBERHILL SAVOIR FAIRE

Puppy Bitch

1st

NADAVIN NOBILITY(Best Puppy Bitch)


2nd

RISEKAR ROYAL SAFFIRE AT SASGUNN


3rd

MISHULES KIRA NERYS


Res.

RISEKAR ROSE ADAGIO FOR FECIMUS


VHC

SOBERHILL SAVOIR FAIRE



HAVELLI BYE BABY BUNTING AT SONNETEND



HAVELLI JUST IN TIME

Junior Bitch

1st

ELGERT ENIGMA FOR COVERWELL


2nd

ELGERT ALOYSISA

Novice Bitch

1st

MISHULES KIRA NERYS

Graduate Bitch

1st

ELGERT ALOYSISA


2nd

KINGSMIST DELICIA


3rd

SOBERHILL CHANTILLY LACE


Res.

SANDVIKA DELAGE FOR GADHELIC

Postgraduate Bitch

1st

KINGSMIST CATRIN OF BRYNCAE


2nd

KINGSMIST DELICIA


3rd

DONHOLME ROSANNA


Res.

KINGSMIST CRYSTAL


VHC

SOBERHILL CHANTILLY LACE



MAYDENE MARILOU

Mid Limit Bitch

1st

TAYOWEN TOUCH OF DESIRE


2nd

SOBERHILL WILD ANGELICA


3rd

SANDVIKA VANQUISH TO DUBLDEE

Limit Bitch

1st

JESHAM CAMBERWELL BEAUTY JW


2nd

TAYOWEN TOUCH OF DAYBREAK OVER MUSIARA


3rd

NADAVIN LECEA


Res.

NADAVIN LILIANNA FOR ELGERT JW


VHC

DONHOLME SYDEL JODIE

Open Bitch

1st

SH.CH.NADAVIN JULIANNA JW Sh CM


2nd

RISEKAR ROSE CINDER JW


3rd

AUST.CH.MANUNGA FIELD OV DREAMS


Res.

TUMBLEBAR EVENING SKYE OVER MANNOCHMORE


VHC

DUBLDEE VO QUY

Special Working Bitch

1st

TAYOWEN TOUCH OF DESIRE


2nd

VRAIBLEU'S DAISY CUTTER

Progeny

1st

TAYOWEN TOUCH OF DREAMS


2nd

CAN.CH.WINFARTHING'S JONATHAN ARCHER FOR MISHULES


3rd

SH.CH.KINGSMIST ANNELIESSE Sh CM

Brace

1st

HARDING'S


2nd

TAYLOR'S


3rd

SHEPHERD & MACBAIN'S