The Field Spaniel Society

We welcome comments or suggestions about the Web Site.  Please forward to the webmaster using the email link below

@Email

Secretary

Treasurer

Webmaster

Copyright © 2017 - Field Spaniel Society.     All Rights Reserved.  Material may  be copied from this website for personal use only  & must not be reproduced or published without the written permission of the FSS

Show Calendar 2013

90th Anniversary Special Open Show 2013 -

26th April 2013

Judge :  Mrs Lizz Fanshawe - (Dayhouse)


Main Awards

BEST IN SHOW

Best Catch of the Fields Society


Reserve Best in Show &

Best Opposite Sex

Nadavin Quintessa at Tayowen



Best Dog

Best Catch of the Fields Society


Reserve Best Dog

NO V-12 SE JV-12 Winterbourne Once Upon A Time


Best Bitch

Nadavin Quintessa at Tayowen


Reserve Best Bitch

SH CH Elgert Aloysisa JW SHCM


Best Veteran in Show

SH CH Coralmist Conspiracy at Diptonia


Best Puppy

Thandiwe Arthur Sixpence


Class Results

Puppy Dog

1st

Thandiwe Arthur Sixpence


2nd

Thandiwe Last Tango at Tymora NAF TAF


Absent

Risekar Lord of the Rings at Richillan

Junior Dog

1st

Sonnetend Finishing Touch at Shirmal

Post Graduate Dog

1st

Best Catch of the Fields Society


2nd

Sonnetend Finishing Touch at Shirmal


3rd

Gus


Res.

Tayowen Touch of Endurance


VHC.

Havelli’s The Dark Knight at Kingsmist


Not Placed

Tornskogens Buck Owens (imp Swe)


Not Placed

Expatriate Lai See


Not Placed

Sylvaticus’s Gibson


Not Placed

Con Cammille of the Fields Society (Imp Ned)

Limit Dog

1st

Winterbourne Once Upon a Time


2nd

Thandiwe Semper Fidelis


3rd

Rowambell Regal Knight


Res.

Mishules Warp Speed EJW 2009


VHC.

Brymer Des Haies De La Conchee


Not placed

Nadavin Quinlan


Not placed

Kingmist Forest

Open Dog

1st

Thandiwe Druid


2nd

SH CH/Swed SH CH Periwinkles Caraway with Raywey


3rd

SH CH/IR SH CH Kingsmist Eternal Knight SHCM


Absent

Kingsmist F’arran with Mannochmore


Absent

Mishules Tanis

Puppy Bitch

1st

Thandiwe Sweet Truffle


2nd

Thandiwe Lady of the Knight


Absent

Thandiwe Maud Earl

Junior Bitch

1st

Sonnetend in Touch with Coverwell


2nd

Sonnetend Gentle Touch Cochen


3rd

Sonnetend Soft Touch

Post Graduate Bitch

1st

Tayowen Touch of Elegance


2nd

Elgert R’anna JW


3rd

Winterbourne a Glass Slipper for Mishules


Res.

Thandiwe Shine Over Kingsmist


VHC.

Elgert T’Lissa with Destanli


Not placed

Dayami’s Black Diamond at Redeswell


Absent

Thandiwe Tempus Fugit to Bryncae


Absent

Cocolambton Amber

Limit Bitch

1st

Nadavin Quintessa at Tayowen

Open Bitch

1st

SH CH Elgert Aloysisa JW SHCM


2nd

C.I.E. Nord UCH Winterwood Itsy Bitsy Spider


3rd

Best Surprise of the Fields Society


Res.

Elgert Enigma for Coverwell


VHC.

SH CH Beau Maris of the Fields

Special Working Open (Dog or Bitch)

1st

Thandiwe Druid


2nd

Can Ch Winfarthing’s Jonathan Archer for Mishules SHCM


Absent

Vraibleu Daisy Cutter


Absent

Ixia Bertram of Arishmell

Veteran (Dog or Bitch)

1st

SH CH Coralmist Conspiracy at Diptonia


2nd

C.I.E. Nord UCH Winterbourne Deep Blue Sea


3rd

Thandiew Druid


Res.

SH CH Kingsmist Anneliese SHCM


VHC.

SH CH/Swed SH CH Periwinkles Caraway with Raywey


Absent

Parkanine Private Eye at Redbournstoke


Absent

SH CH Arishmell Abby SHCM